Menu

The Music Of My Spheres

Historie, opinie, przemyślenia dotyczące moich fascynacji muzycznych. Alternative rock, indie rock i nie tylko. Po prostu muzyka moich sfer.

Krótka piłka. We Are Scientists – TV En Français

nouvelleaventure
Jeśli nie jest się fanem We Are Scientists, łatwo można było przeoczyć wydanie ich nowej płyty. TV En Français pojawiała się na rynku po cichutku, bez szumnych zapowiedzi. Obawiam się, że jej zawartość sprawi, że już pozostanie niezauważona.

My body is your body/ I won’t tell anybody… Któż nie pamięta tej charakterystycznej frazy z największego dotychczas przeboju We Are Scientists Nobody Move, Nobody Get Hurt. I mimo, że od wydania tego singla minęło ładnych kilka lat, to zabierając się do TV En Français liczyłam na właśnie taki rockowo-taneczny koktajl. Kto miał takie same oczekiwania jak ja, mógł się rozczarować. Bo szósta płyta kalifornijskiego tria bardzo przypomina mi to, co ostatnio zaprezentowali Maximo Park. Nieskomplikowana rockowa muza, dominuje średnie tempo. Gitary pozostają w cieniu, by raz po raz zaatakować i porządnie ukąsić. Pseudo-taneczną stylistykę odnajdziemy tylko w Overreacting. I na szczęście tylko tam, bo efekt nie jest zbyt udany. 

TV En Français jest wręcz nieprzyzwoicie wręcz krótka. Dziesięć utworów, nieco ponad pół godziny muzyki. A i tak pierwszy numer What You Do Best ciągnie się niemiłosiernie. Dalej jest na szczęście trochę lepiej. W Dumb Luck grupa przyspiesza w fajnym rockandrollowym stylu. Courage to z kolei utwór najbardziej nastrojowy, na szczęście udało im się nadać mu trochę charakteru. Mocy nie brakuje na pewno w najostrzejszym Return The Favor, gdzie mamy nawet kawał soczystego gitarowego riffu. Może się spodobać radosna bezpretensjonalność w Don’t Blow. Szkoda tylko, że zespół nieświadomie zastosował klamrę kompozycyjną: album kończy się tak kiepsko, jak się zaczynał. Take An Arrow jest równie męcząca jak pierwsza piosenka, a pod względem schematyczności refrenu jeszcze ją przebija.  

Porównanie TV En Français z ostatnim dziełem Maximo Park wypada na korzyść Too Much Information. We Are Scientists nie okazali się tak kreatywni i stworzyli płytę dość jednostajną. Grzechem głównym są refreny, które powinny być centralną osią utworu, fragmentem, który się zapamiętuje. Tu kompletnie nie zaskakują, a często nie różnią się nawet tempem czy melodyką od zwrotek. Nie pomaga nawet mój ulubieniec Tim Wheeler z Ash, który wokalnie wspomaga zaprzyjaźniony zespół. 

Może i dobrze, że TV En Français nie trwa zbyt długo. Inaczej słuchacze mogliby się nie tylko zmęczyć, ale i wkurzyć. A tak tylko się trochę rozczarowali. 

© The Music Of My Spheres
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci