Menu

The Music Of My Spheres

Historie, opinie, przemyślenia dotyczące moich fascynacji muzycznych. Alternative rock, indie rock i nie tylko. Po prostu muzyka moich sfer.

Bohaterowie (nie)dawnych lat cz. XVII. Co słychać u...?

nouvelleaventure
Od czasu do czasu warto kontrolnie sprawdzić co słychać u dawno niesłyszanych zespołów. Może się okazać, że już nic, bo zakończyli działalność. Spiritualized, The Thermals czy The Gaslight Anthem – jak myślicie, o kogo chodzi?

The Thermals
Poznałam ich dzięki piosence How We Know promującej ich drugi krążek Fuckin A, wydany w 2004 r. Wydaje się mało odkrywcza i niezbyt skomplikowana, jednak spodobała mi się jej bezkompromisowość. Solidny numer, którego zdarza mi się słuchać do dziś. 

The Thermals – How We Know

Największe uznanie przyniósł zespołowi kolejny krążek, The Body, The Blood, The Machine z 2006 r. Kolejne płyty już nie odniosły takiego sukcesu, ale trio wydawało je regularnie. Ostatni longplay, zatytułowany We Dissapear ukazał się dwa lata temu. Wciąż było w nim sporo mocy. 

The Thermals – Into The Code

W kwietniu tego roku, za pośrednictwem Twittera, The Thermals poinformowali, że kończą działalność. Oświadczyli, że czują, że osiągnęli więcej niż na początku zakładali i po 15 latach i 7 płytach czas odejść. Pożegnanie jest napisane w pogodnym tonie, nie czuć w nim żalu ani animozji, raczej poczucie, że zrobili tyle, ile dali radę. Zdążyli już sobie nawet znaleźć nowe zajęcia: wokalista Hutch Harris zajął się produkcją muzyki, a basistka Kathy Foster założyła nowa grupę, Roseblood. 

The Thermals - The Walls

Kto chce zdobyć teoretyczne podstawy przed zapoznaniem się z The Body, The Blood, The Machine – poniżej wnikliwa analiza. 

The Thermals' best album is relevant again

Spritualized 
Za to ten zespół nieodmiennie kojarzy mi się z pozytywnym hymnem Stop You Crying. Utwór jeszcze bardziej wiekowy, bo pochodzi z wydanego w 2001 r. krążka Let It Come Down.

Spiritualized – Stop Your Crying 

Jeśli chodzi o nowe wydawnictwa, to zespół nie rozpieszcza swoich fanów w tym względzie. Ostatni studyjny krążek, Sweet Heart, Sweet Light, ukazał się w 2012 r. Krążą pogłoski, że nowa płyta jest w przygotowaniu, a premierowy materiał grupa zagra podczas tegorocznych występów. Na razie grupa udostępniła tajemniczy komunikat w alfabecie Morse'a. Po odszyfrowaniu daje hasło a perfect miracle. Coś się kroi, zwłaszcza, że na ten rok zespół ma zaplanowany m.in. udział w festiwalu Primavera Sound w Barcelonie oraz koncert w Paryżu.

Spiritualized - Little Girl

The Gaslight Anthem 
Ich ostatnia płyta to nie takie dawne dzieje – Get Hurt pojawił się na świecie w sierpniu 2014 r. Jednak po tournée promującym krążek, grupa ogłosiła, że robi sobie przerwę. Jej członkowie mieli naładować na nowo baterie i wykorzystać czas na inne muzyczne projekty. Jak napisali, nie chcieli nagrywać kolejnej płyty, tylko dla samego faktu nagrywania. 

The Gaslight Anthem – Dark Places

Przerwę w pracy zespołowej intensywnie wykorzystuje wokalista Brian Fallon. W 2016 r. wyszedł jego pierwszy solowy album, Painkillers. Potem wydał jeszcze EP-kę, a w lutym tego roku już drugą długogrającą płytę, sygnowaną własnym nazwiskiem, Sleepwalkers. Słychać na niej inne fascynacje muzyczne niż w macierzystej formacji.

Brian Fallon – Forget Me Not

Na The Gaslight Anthem nie można jeszcze postawić krzyżyka. W tym roku członkowie zeszli się, by zagrać serię koncertów, celebrujących dziesięciolecie ich krążka The '59 Sound. Wystąpią i w Stanach, i w Europie. Zainteresowanie jest spore – grupa musiała dodać ekstra występy w Londynie i Kolonii. Brian Fallon studzi jednak nadzieje i zapowiada od razu, że podczas trasy nie będą pracować nad nowym materiałem. When the book is over, it’s over – powiedział w wywiadzie na początku roku. Zobaczymy, czy zmieni zdanie. 

The Gaslight Anthem - Rollin' And Tumblin'

© The Music Of My Spheres
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci